960980

189. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Lunden", flossa, ca 387,5 x 314,5 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941. Endast tjugosex exemplar tillverkade mellan 1932-60. Kopia av faktura från Märta Måås-Fjetterström AB 27/11 1950 medföljer.

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga fällningar. Ett hörn med lagningar, möjligen senare fransar.

Följerätt
Nej
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK/10 235 - 15 353 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
171 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 119.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto