960980

189. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Lunden", flossa, ca 387,5 x 314,5 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941. Endast tjugosex exemplar tillverkade mellan 1932-60. Kopia av faktura från Märta Måås-Fjetterström AB 27/11 1950 medföljer.

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga fällningar. Ett hörn med lagningar, möjligen senare fransar.

Följerätt
Nej
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK/10 235 - 15 353 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 119.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto