MATTA, "Park, grön", gobelängteknik, ca 165 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN KK
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, vävd av Kerstin Karlsson). Komponerad 1957.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.
Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.