Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
192
960091

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 224 x 154,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1947.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, senare fransar.