956410

196. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Grön äng", rölakan, ca 219 x 104 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna och ett hörn med smärre skador, slitna fransar, många saknas.

Följerätt
Nej
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/2 047 - 2 559 EUR
Klubbat pris
17 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto