Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
195
964040

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 780 - 8 720 EUR
7 760 - 9 980 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 303 x 203 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidornas orientaliska fläta med smärre lagningar, fransar saknas.