961610

194. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ursula", reliefflossa, ca 246 x 165,5 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1935. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydligt blekt. Senare fransar.

Följerätt
Nej
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK/2 559 - 3 071 EUR
Klubbat pris
22 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 131.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto