202
948305

Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg

(Sverige, 1916-1992)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

(Sverige, 1916-1992)

MATTA. "Gulbroka", rölakan, ca 210,5 x 134,5 cm, signerad AB MMF AMF

(AB Märta Måås Fjetterström, Ann-Mari Forsberg, född Lindbom). Komponerad 1944.

Något slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, senare fransar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 63; Waldemarsuddes utställningskatalog: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch mot sid 3; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 162-163.