203
942591
Marianne Richter
(1916-2010)

MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 527 x 288,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, jämnt något blekt, smärre skador.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

15 353 - 20 471 EUR

Klubbat pris:
460 000 SEK

Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, plansch sid 83.

Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12