203
942591
Marianne Richter

MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 527 x 288,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, jämnt något blekt, smärre skador.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

15 353 - 20 471 EUR

Klubbat pris:
460 000 SEK
Konstnär/formgivare
Kontakta specialist
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 12