204
921188

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 310 x 206 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1948.

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.