Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
204
921188

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 310 x 206 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1948.

Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.