Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
212
925875

Marianne Richter

(1916-2010)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris

Marianne Richter
(1916-2010)

MATTA, "Muren, ljusblå", rölakan, ca 217,5 x 136,5 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1971. Baksidan med etikett.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med något slitage, ställvis skadade fransar, några saknas.