MATTA, "Marina, gul", rya, ca 242,5 x 126,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.
Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck, fransar saknas.