Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
216
948282

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Violetta grön", tät rya, ca 211,5 x 133 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1961.

Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, något slitna fransar.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 58.