Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
215
962545

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Marina, gul", rya, ca 242,5 x 126,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.

Något slitage och smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck, fransar saknas.