975162

221. ERIC GRATE, "Dansande fetisch".

Signerad Eric Grate, daterad L.III (1953). Gjutarmärkt Herman Bergman. Patinerad brons. Höjd 90 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Skulpturen har tidigare stått på Restaurant Stadskällaren i Östersund och Sara Hotel Strand i Sundsvall.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK/12 794 - 15 353 EUR
Klubbat pris
145 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Daterad L.III, ej numrerad.

Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, avbildad som teckning och omnämnd sid 52, omnämnd sid 106 avbildad helsida sid. 107.

Övrigt

"Dansande fetisch", "Monument över Yxman", "Hästtämjaren" och "Fången" hör till de "idoler" han nu skapar. "Fetischen" är således en extatisk fallosgudomlighet, som lånat sin karaktär från en afrikansk spikfetisch. Det nya -grateska - är här främst det självuppgivande draget, dansen, som ju är ett ständigt lika aktuellt motiv för konstnären, och som här står i stark kontrast mot de primitiva, fetischernas statuariska stående. (Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, sid 106.)

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto