975162

221. ERIC GRATE, "Dansande fetisch".

Signerad Eric Grate, daterad L.III (1953). Gjutarmärkt Herman Bergman. Patinerad brons. Höjd 90 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Skulpturen har tidigare stått på Restaurant Stadskällaren i Östersund och Sara Hotel Strand i Sundsvall.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK/12 794 - 15 353 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Tilläggslista

Daterad L.III, ej numrerad.

Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, avbildad som teckning och omnämnd sid 52, omnämnd sid 106 avbildad helsida sid. 107.

Övrigt

"Dansande fetisch", "Monument över Yxman", "Hästtämjaren" och "Fången" hör till de "idoler" han nu skapar. "Fetischen" är således en extatisk fallosgudomlighet, som lånat sin karaktär från en afrikansk spikfetisch. Det nya -grateska - är här främst det självuppgivande draget, dansen, som ju är ett ständigt lika aktuellt motiv för konstnären, och som här står i stark kontrast mot de primitiva, fetischernas statuariska stående. (Pontus Grate och Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAKs Allmänna publikation LXXXVII, sid 106.)

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto