970802

222. OLLE OLSSON-HAGALUND, Utan titel.

Signerad Olle Olsson Hagalund. Pannå 33 x 28,5 cm. Av konstnären bemålad ram.

Följerätt
Ja
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK/8 188 - 10 235 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

I den aktuella målningen har Olle Olsson avbildat ett höstbeklätt stadslandskap i en typisk, kraftfull kolorit. Vi i eftervärlden får ta del av en svunnen tid genom denna målarglädje. Målningen utgör både ett stycke kulturhistoria och ett stycke konsthistoria. Perspektiven är lite skeva som alltid hos Olsson och just däri finns hans styrka, att med en känslig kolorit och en styrka i kompositionen skapa en berättarglädje och en täthet som gett honom en speciell plats i den svenska konsthistorien.
Centralt i motivet är en gul husfasad med reklam för tandkrämsmärket Stomatol, varumärket som många Stockholmare möter varje dag vid Slussen. Stomatol-reklam fanns även målad på husgaveln till en byggnad på Regeringsgatan 92–94 kring sekelskiftet 1900. Dessvärre vet man inte varifrån det aktuella motivet är hämtat men det ger oss en bild av hur stadsbilden kunde se ut under Olle Olsson-Hagalunds tid.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern och Samtida konst

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto