246
911255

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Ockra"

Signerad OgC och daterad -47. Vaxkrita på papper 26,7 x 21,7 cm.

Proveniens

Gåva från konstnären, därefter i arv till nuvarande ägare. En personlig dedikation av konstnären är skriven på kartongen på vilken verket är uppfäst.

Konstnärshuset, Stockholm, "Otto G Carlsund - skisser och studier till muralmålningar", 27 september - 16 oktober 1947, kat nr. 7 (utställningsnumret skrivet i blyerts i nedre vänster kant av bladet).

I utställningskatalogen finns det aktuella katalognumret under utställningssektionen som kallas "Kompositionselement" där det står följande: "polygoner, cirklar, kurvor. Ackordstudier i en färg och svart för bostadsrum, restauranger, barer, fabriker, hallar, korridorer etc. Vita eller mycket ljusa fonder". Det rör sig om sju stycken olika kompositioner som alla bär namnet efter den färg som Carlsund gett dem.

Konstnär