Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
254
950351

Karel Appel

(Nederländerna, 1921-2006)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Karel Appel
(Nederländerna, 1921-2006)

Utan titel.

Signerad appel, utförd omkring 1975. Akryl på papper lagd på duk 69 x 84 cm.

Proveniens

Bukowskis, Moderna Vårauktionen 441, 13-14 maj 1986, kat nr 4.

Äktheten på detta verk är bekräftad av Jan Nieuwenhuizen Segaar.

Konstnär