975188

257. MÅRTEN ANDERSSON, Lindansaren.

Signerad Mårten A. Duk 92 x 73 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i början av 1960-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK/12 794 - 15 353 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Vänligen kontrollera och bekräfta ditt inropsuppdrag genom att trycka "Bekräfta bud" nedan.

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Budet kunde inte läggas. Ett internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Inropsuppdraget kunde inte sparas: Belopp överskrider gränsen för höga bud. Vänligen kontakta Kundservice.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

SEK

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

Varje målning som Mårten Andersson skapar har en alldeles egen historia, han leker med olika tolkningar och perspektiv som gör betraktaren lite rådvill och osäker.
Kulturintendent Johan Kock på Bollnäs museum skriver i en utställningskatalog från 2004 "En nordisk Chagall har använts som epitet på Mårten. Delvis rättvisande men också begränsande för den breda motivkrets Mårten arbetar med. Själv kallar han sig gärna kolorist ..."
När man läser om Mårten Andersson och studerar hans konstnärsskap inser man att det är nog precis så det är, han har gått sin egen väg och man kan egentligen inte placera honom i något speciellt fack, något som vi ofta så gärna vill. Visst förnimmer man påverkan från andra kolorister såsom Bror Hjorth, Sven Erixson och Vera Nilsson. Mårten Andersson rör sig liksom Bror Hjorth gärna bland motiv som dans, musik och framförallt hembygden. Sven Erixson skildrade realistiskt sin omedelbara närhet, Mårten Andersson väver in sin hembygd i drömmar och fantasi. Mårten Andersson förstod tidigt att det var den hälsingska allmogekonsten, skrönorna och människorna i hans närhet som var viktigast och mest exotiskt och det har han sen varierat i all oändlighet.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Stockholm

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Köpinformation

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto