Madeleine Pyk – en samling F769
259
970411

Otte Sköld

(Sverige, 1894-1958)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Otte Sköld
(Sverige, 1894-1958)

Nature morte med fiskar

Signerad Otte S. Utförd 1919-1921. Duk 56 x 70 cm.

Proveniens

Bankdirektör Adolf Lundgren
Filmproducent Olle Nordemar, Stockholm.

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1921.

"För oss som började måla på fyrtiotalet var Otte Sköld nästan en institution.
Svenskt konstliv förkroppsligat i välskräddad kostym och tjusarlock i pannan.
Målare, konstpolitiker, boxare, akrobat, pedagog. Älskad och fruktad.
En tjugotalseuropé som avfärdar modernismen och hyllar Karl Nordström.
Den vasstungade eleganten predikande glanslöshet och arbete.
Som brutalt kallar en katt för en katt och våra konststycken för tillgjordheter.
Vad och hur vi målade intresserade mindre än varför.
'Konst är en moralisk handling, en fråga om villkorslös ärlighet.
Man skall vara som ett barn för att komma in i himmelriket. Det finns inga genvägar i konsten.'
Otte målade som han lärde."
Philip von Schantz i Galerie Blanches katalog nr 208