958305

273. ISAAC GRÜNEWALD, "Gosse (Iván) med flagga".

Utförd 1917. Duk 95 x 118 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Konstnärens familj.
Privat samling.

Utropspris
3 500 000 - 4 000 000 SEK/358 240 - 409 417 EUR
Klubbat pris
3 200 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Står felaktigt angiven som katalognr 276 på highlight-sidan i den tryckta katalogen.

Liljevalchs konsthall, "Expressionistutställning", maj 1918, kat nr 82.
Norrköpings konstmuseum, "Sigrid & Isaac, Modernismens pionjärer", 3 mars - 20 maj 2002, kat nr 49.
Arken, Museum for Moderne Kunst, Ishoj, Danmark, "Sigrid & Isaac, Modernismens pionjärer", 16 juni - 1 september 2002.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Den stora färgskrällen", 2008, katnr 260.

Avbildad i färg i utställningskatalogen för utställningen "Sigrid & Isaac, Modernismens pionjärer", Norrköpings konstmuseum, 2002, s. 62.
Avbildad i Nya Länstidningen, Lidköping 7 maj 2002.
Avbildad i Observer Danmark A/S 13 juni 2002.

Övrigt

Under krigsåren blev Köpenhamn en viktig mötesplats för många nordiska konstnärer. För konstnärsparet Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén blev kontakterna med Danmark mycket intensiva mellan 1916-1918, för dem liksom för andra konstnärer blev den danska huvudstaden ett andningshål, ett Nordens Paris under den kulturella isolering som första världskriget innebar för många av de konstnärer som spenderat det tidiga 1910-talet i Frankrike.
Somrarna 1917-18 tillbringade Isaac och Sigrid vid havet i Danmark. Där på de soliga badstränderna i Gilleleje på Själland och på Fanö vid Sönderjyllands västkust tillkom några betydande konstverk som idag är vida berömda. Norrköpings Konstmuseum äger den dramatiska målningen "Blixten, Fanö", på Västerås Konstmuseum hänger "Den gröna badvagnen, Fanö", båda utförda 1918 samt ”Gosse med segelbåt" från 1918 som Bukowskis haft äran att sälja år 2011 är även den målad på Fanö.
I det aktuella katalognumret är 6 år gamla Iván huvudperson. Han sitter på stranden och viftar med en dansk flagga. Man stiger rakt in i Iván och Isaacs värld i denna målning, med djärva kompositioner och en stor förgrundsfigur leder han betraktarna in i motivet, tydligt och självklart. Det är lätt att tro att man som betraktare själv är en del av strandlivet, tillsammans med familjen Grünewald/Hjertén. Vid strandbrynet spatserar solbadarna och ute i vattnet leker barnen, solen glittrar och värmer den vita danska sanden och man känner doften av sommar, sol och semester. "Gosse med flagga" är inte bara en expressiv och frisk målning, den är också speciell eftersom det är så sällan som Iván är huvudmotiv i Isaacs måleri. För Sigrid var sonen det självklara huvudmotivet på 1910-talet, medan Isaac ofta valde att skildra familjens omgivning och upplevelser.
Isaac ställde ut "Gosse med flagga" på Liljevalchs Konsthall i Stockholm 1918 på den legendariska ”Expressionistutställningen”, då med katalognummer 82. "Expressionistutställningen" blev en fantastisk manifestation för modernismen och expressionismen, men också för Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén. Isaac deltog med 290 konstverk, Sigrid med 170, medan Leander Engström fick nöja sig med att ställa ut 65 konstverk. Utställningen väckte stor uppmärksamhet och publiken var positiv.

Med anledning av utställningen i Norrköping 2002 skrev Nya Länstidningen i Lidköping så här:
"Som konsthistorisk händelse är det en unik utställning med ett sextiotal oljor av vilka de flesta är i privat ägo och aldrig har visats tidigare. Samtliga är målade under 1910-talet och kretsar kring den sammanhållande rubriken "Familjeliv och avantgarde". Med en rad självporträtt, hemmiljöer, barn, interiörer och sommardagar på stranden invid stilleben och stockholmiana. Det är storslaget, vitalt och djärvt med en gudabenådad kolorit och ett anslag som inte bara för tanken till Matisse utan även till Kandinskis linjeföring och Chagalls gammalryska byar." C-J Charpentier, Nya Länstidningen, Lidköping 7 maj 2002.

Spännramen märkt med blyerts "TG 25" i samband med konstnärens bouppteckning. "TG" är årtalsbeteckningen för år 1917.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto