Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
288
949974

Olle Skagerfors

(Sverige, 1920-1997)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Olle Skagerfors
(Sverige, 1920-1997)

Självporträtt

Signerad OS och daterad -58. Duk 96 x 66,5 cm.

Proveniens

Fru Greta Brunius.

Göteborgs konstmuseum, "Olle Skagerfors 1920-1997, retrospektiv", 6 november 1999 - 30 januari 2000.

Konstnär

Olle Skagerfors var en svensk bildkonstnär född i Skövde. Han studerade vid Slöjdföreningens skola, på Valands konstskola i Göteborg samt på resor till Frankrike och England. Skagerfors är känd för sina expressiva och koloristiska västkustmålningar och porträtt. Han porträtterade främst människor från samhällets botten och fascinerades över skönheten i den mänskliga kroppens förfall.