968618

311. STAFFAN HALLSTRÖM, "Plakat II".

Signerad SH. Duk 78 x 70 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Beijers Moderna höstauktion, 1991, kat nr 151.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK/25 588 - 30 706 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Helsingborgs museum, utställd och deponerad, Vikingsberg 1978-89.

Övrigt

"Staffan Hallströms konst är en hel värld av symbolik och magi. Men han ville också att hans målningar skulle ses som vackra, blev märkbart irriterad om man mest uppehöll sig vid det innehållsliga. Jag vill att mitt måleri ska skimra och glöda som ett smycke, brukade han säga. Det smyckeliknande försummade han heller aldrig. Det finns nästan alltid där. Det ligger i själva penseldragen, som ger färgen dess hetta och egenliv. Det visionära och måleriska - den dignitet som aldrig upphör att fascinera i Staffan Hallströms konst." Stig Johansson, Utställningskatalog till Staffan Hallström, Olle Nymans ateljé, 2003, sid 6.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto