965434

321. INGE SCHIÖLER, "Röse, Koster".

Signerad och daterad 1965. Duk 67 x 73 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK/30 706 - 35 823 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Hjortén 451.

Övrigt

Tack vare Inge Schiölers försäljningsframgångar 1956 kunde man bygga ett hus åt honom på Syd-Koster. Huset och omgivningarna som konstnären besökte med sin motorbåt kom att betyda oerhört mycket för hans hälsotillstånd och de intensiva målningar som han skapade under 1960-talet. Färgstyrkan steg påfallande i hans oljemålningar från 1963, vilket noteras av kritikerna när "God Konst" 1964 visade 32 bilder från hans senaste år. Rolf Anderberg på GP skrev "Det är ett stycke Bohuslän man möter på utställningen som man vill kalla genuint för det är inte sökt eller konstruerat. Men samtidigt har det en lufttunn, färgstark intensitet som ger det en öververklig prägel". De följande åren fortsatte färgintensiteten att öka liksom färglagren.

Från mitten av 1960-talet och framåt kulminerade Inge Schiölers lust att måla med tjock färg och full pensel. Av målningarnas titlar framgår att han ofta brukat sin motorbåt i jakt på nya motiv, Syd- och Nord-Hällsö, Öddö, Trollholmen, Nord-Långö, Holmen Grå och Nord-Kosterär öar han besöker. Ofta tillkom flera bilder från en enda båtfärd. Han spände linor tvärs över ruffen för att hänga dem på tork. Flera av dem blev bokstavligen saltstänkta när hemfärden skedde i hårt väder.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern och Samtida konst

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto