Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
335
955599

Robert Jacobsen

(Danmark, 1912-1993)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Robert Jacobsen
(Danmark, 1912-1993)

Komposition

Signerad Rob. Jacobsen. Utförd 1989. Gouache och tusch på papper 76 x 56 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt av konstnären.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galerie Bel'Art, Stockholm, oktober-november, 1997, avbildad i katalogen.