336
958987

Mark Tobey

(USA, 1890-1976)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Mark Tobey
(USA, 1890-1976)

Utan titel

Signerad Tobey och daterad -53. Blandteknik på papper 12,5 x 19 cm.

Proveniens

Willard Gallery, New York, inköpt 1966/67.

Konstnär

Mark Tobey föddes i Wisconsin i USA 1890, han är en av grundarna till Northwest School i Skagit County Washington som hade sin storhetstid under 1930- och 40-talet. Tobey var konstnär, poet och kompositör. Han konverterade 1918 till Bahá'í (en ursprungligen persisk religion) som inspirerade hans arbete i stor utsträckning. Han reste mycket genom Europa och Asien, och levde senare delen av sitt liv i Basel.