Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
336
958987

Mark Tobey

(USA, 1890-1976)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Mark Tobey
(USA, 1890-1976)

Utan titel

Signerad Tobey och daterad -53. Blandteknik på papper 12,5 x 19 cm.

Proveniens

Willard Gallery, New York, inköpt 1966/67.

Konstnär

Mark Tobey föddes i Wisconsin i USA 1890, han är en av grundarna till Northwest School i Skagit County Washington som hade sin storhetstid under 1930- och 40-talet. Tobey var konstnär, poet och kompositör. Han konverterade 1918 till Bahá'í (en ursprungligen persisk religion) som inspirerade hans arbete i stor utsträckning. Han reste mycket genom Europa och Asien, och levde senare delen av sitt liv i Basel.