337
958558

Max Pechstein

(Tyskland, 1881-1955)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Max Pechstein
(Tyskland, 1881-1955)

"Weiblicher Akt"

Signerad HM Pechstein och daterad 1921. Akvarell på papper 44,3 x 60,6 cm.

Max Pechstein var en av de tongivande konstnärerna av de tyska expressionisterna och räknas som en av de mest inflytelserika konstnärerna i gruppen Die Brücke med medlemmar som Emil Nolde och Otto Mueller med flera.

Tidigt i karriären fann Pechstein inspiration hos Vincent Van Gogh och expressionismen. Efter studier vid Handelshögskolan och sedan vid Kungliga konstakademin i Dresden träffade han Erich Heckel som fick honom att gå med i Die Brücke år 1906. Senare, när Pechstein var verksam i Berlin, var han en av bakgrundsfigurerna till Neue Sezession-rörelsen och fick stort erkännande för sina dekorativa och färgstarka målningar starkt influerade av Van Gogh, Matisse och Fauvismen. Med tiden blev hans målningar mer primitivistiska med tjocka svarta linjer och kantiga figurer som auktionens målning uppvisar.
Pechstein var också en viktig aktör i konstpolitikens värld. Som en av grundarna till den revolutionära socialistgruppen ”November group” blev han förföljd av Nazisterna under Andra Världskriget och förlorade sin professur på Berlins konstakademi. 326 av hans målningar avlägsnades från tyska museer och 16 av hans verk ställdes senare ut av Nazisterna på deras utställning med vad de kallade degenererad konst, ”Entartete Kunst” år 1937. När kriget var slut blev han återinsatt som professor och hans konstnärskap skattades åter högt.

Modellen i det aktuella katalognumret är densamma som i målningen "Mädchen" från samma år.

Intyg från Alexander Pechstein, Max Pechstein Urheberrechtsgemeinschaft medföljer verket.