934938

363. BIRGIT BROMS, "Skridskoåkare II".

Signerad B Broms. Duk 36 x 52 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt på Thielska Galleriet.
Tidigare deponerad vid Sundsvalls museum av Sundsvalls konstförening.
Privat samling.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK/5 117 - 7 164 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
51 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Thielska galleriet, Stockholm, mars-april 1987.

Övrigt

"En vinterdag 1967, när dottern Helen tog sina första steg på isen i Kungsträdgården i centrala Stockholm, fick Birgit Broms syn på rörelsen personifierad - skridskoåkarna i komplicerade ställningar. Det är som om motivet först sökte upp henne och därefter hemsökte henne livet igenom. I de tidiga verken har skridskoåkarna i alla fall en antydan till anletsdrag. Ansiktena suddas dock ut och kropparna blir allt mer stiliserade. De gåtfulla gestalterna far ut på isen; djärva, orädda, nästan våghalsiga."
(Ur: Joanna Persmans text "Förnuft och Känsla, Om Birgit Broms Konst", Birgit Broms, utställningskatalog, Nordiska Akvarellmuseet, , 2016.)

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern och Samtida konst

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto