prakturna med lock, Gustavsberg 1914.
Balusterform med reliefdekor av fiskar bland sjöväxter och vågformationer, turkos glasyr. Signerad Gustafsberg 1914 F. Boberg. Höjd 65 cm, diameter 36 cm.
Spricka i botten, liten glasyrnagg på skuldran.
Modellen utställd på Baltiska utställningen i Malmö 1914.
Ferdinand Boberg, "Arkitekten som allkonstnär", jfr Nationalmuseum 1997, katalognummer 71, sid 86.