100
976987

KISTA, Sverige 1750-tal, med kung Adolf Fredriks namnchiffer.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Blåmålad metall. Välvt lock. Dekor med riksvapnet och Adolf Fredriks namnchiffer samt fragmentarisk datering 1750-tal. Med tre nycklar och lås. Längd 74, djup 47, höjd 50 cm.

Dekorbortfall. Slitage.