101
935082

BORDSSKIVA, mikromosaik, Italien, 1800-tal.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris

Med stadsmotiv från Rom sammankopplade med blomstergirlanger, i mitten duvor vid vattenskål. Diam 55 cm. Senare underrede av bonad fanerad björk medföljer. Höjd inkl. underrede 61 cm.

Slitage. Senare underrede.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Ulriksdals slott på 1920-talet, då med ett underrede av metall.