108
981255

Andreas Haidt, dryckeskanna, silver, Danzig (verksam 1689-1699). Barock.

Andreas haidt, dryckeskanna, silver, danzig (verksam 1689-1699). barock.

Delvis förgylld, cylindrisk på helslagen fot, heltäckande dekor av infälda minnesmedaljer samt driven och ciselerad banddekor, ansiktsmaskaroner och frukter. På locket liggande lejon med silverklot, i tumgreppet svenskt mynt med Karl XI från 1688. I botten Polsk minnesmedalj slagen i Danzig 1685. Stämplar även på locket. Höjd 25 cm, vikt 2.047 gram.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 048 - 8 065 EUR

Klubbat pris:
250 000 SEK
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31