108
981255

Andreas Haidt, dryckeskanna, silver, Danzig (verksam 1689-1699). Barock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk på helslagen fot, heltäckande dekor av infälda minnesmedaljer samt driven och ciselerad banddekor, ansiktsmaskaroner och frukter. På locket liggande lejon med silverklot, i tumgreppet svenskt mynt med Karl XI från 1688. I botten Polsk minnesmedalj slagen i Danzig 1685. Stämplar även på locket. Höjd 25 cm, vikt 2.047 gram.