113
972062

Jacob Meyer, bägare, silver, Riga (verksam 1696-1708 (-14)).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Delvis förgylld, konande, på gjuten fot, slätt liv med graverat spegelmonogram under krona samt vapenkartusch för vin Stryk. Höjd 11,5 cm, vikt 200 gram.

Proveniens

Balttyska släkten von Stryk.