114
962322

Johan Hansson Teelning, dryckeskanna, silver, (verksam i Norrköping 1661-1711), före 1700, barock.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Dubbelslagen mästarstämpel. Delvis förgylld, cylindriskt, slätt liv, på tre fruktornerade kulfötter, anfanger med fåglar, svängt handtag med frukter och kulformat tumgrepp, på locket drivet alliansvapen med initialer i lagerkrans. Livet med initialer. Höjd 22 cm, vikt 1.888 gram.

Tilläggslista

Lagning, insidan med påbättrad förgyllning.

Drottning Christinas hovguldsmed.