115
942021

Didrik Hansson Hysing, vinkanna, silver, (verksam i Stockholm 1676-1701). Barock.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Delvis förgylld, päronformad, på indragen fot, svängt handtag med driven dekor av päron och druvor samt snås, fällbart lock med tumgrepp i form av odjursgap i rocaille. Höjd 38 cm, vikt 1.785 gram.

Proveniens

Finska församlingen i Stockholm.

Finska församlingen i Stockholm av Robert Murray, Svenska kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1954. Sid. 78-79.