136
985051

Anders Schotte, saltkar, ett par, Uddevalla 1793. Gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Invändigt förgyllda, ovala med uppsvängda hänklar, på indragen fot, släta med dekor av pärlstav och pålödda antikiserande medaljonger. Stämplat vapen för adliga ätten Cederfelt. Längd 12 cm, vikt 213 gram.