138
949037

Johan Petter Grönvall, skål/terrin med lock och fat, silver, Stockholm 1823.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, slät, med parställda lejonmaskarroner och ringhänklar, på locket kotteknopp. Fatet kantat av sneda godroner. Längd 16 cm. Vikt ca 525 gram.

Smärre bruksslitage.