170
978951

JUBILEUMSPLAKETT, silver 925/1000, av Henri Varenne, Paris 1907.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Framsidan med minnesinskriptionen: TILL MINNET AV ATT BRÖDERNA NOBEL NAFTABOLAGET UTVUNNIT EN MILJARD PUD RÅOLJA 1879-1906 (1 pud = 16 kilo). Fyra porträttmedaljonger med Louis (Ludwig), Robert, Alfred och Emanuel Nobel samt till vänster syns världens första tankfartyg "Zoroaster" avbildat, konstruerat av Ludvig Nobel och byggt på Motala Mekaniska verkstad, sjösatt 1878. På baksidan står en allegorisk kvinnofigur med en oljelampa i handen intill Zorastertemplet med brinnande eldslågor samt vy över oljefälten i Baku med oljetornen vid Balakhani. Nedtill text: Ignis, mundi, lumen, vitae focus vilket torde betyda elden, världens ljus, livets centrum. Längd 10,1 cm. I orginalask.

Slitage. Asken med skador

Proveniens

Emil Nobel (1885-1951) son till Ludvig Nobel.

Norr om Baku ligger det område, där de stora oljefälten utbreda sig på den i Kaspiska havet utskjutande udden Abscheron. Här förekom sedan långa tider olja i jordgroparna och gaser strömmade ut, som voro antändbara. Vid byn Surachani förefalls ett gammalt tempel, byggt av eldsdyrkarna, Zoroasters efterföljare, där en evig låga brann och där nu ett tempel återställts, som omgives av en tempelgård med manshöga murar och där då och då lågorna tändas, som kasta ett magiskt sken över den öde steppen. Detta tempel har blivit en symbol för naftaindustrin och återfinns på en plakett över Nobelverken med påskrift: Ignis, mundi, lumen, vitae focus vilket torde betyda elden, världens ljus, livets centrum. Det är en dyrkan till solen, ljuset och elden, som allt levande bär inom sig.