171
985633

BOK: Rudolf Kuntz: Abbildungen Königlich Württembergischer Gestütts Pferde von orientalischen Racen. [1-3].

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
170 000 SEK

Stuttgart, Köiglichen lithographischen Institut, [Ebner], 1823 [-24]. Tvär folio. Bladstorlek: 50,5 x 58,5 cm. Dubbelsidig litograferad titel + [6] sid. text + 18 tontryckta litografier av L. Ekeman-Allesson efter Kuntz, var och en med blindstämpel “EBNER” under bilden. Första upplagan, med alla 18 planscher. Ytterst sällsynt. Verket beställdes av styrelsen för stuteriet i Württemberg, det första
stuteriet i Europa för uppfödning av arabiska fullblodshästar.

Bunden i ett mycket nött och slitet samtida skinnryggsband med grönt
pärmpapper. Planscherna ngt vågiga, lätt smutsade och lagerfläckade,
huvudsakligen i marginalerna. Svaga spår av att skyddspapper varit fästa i vänster marginal. Tre planscher med varsin reva i nderkant: 7 cm (plansch 4, "Achwerdow"), 5 cm (plansch 6, "Dscheran"), och 1,5 cm (plansch 16, "Schakra").

Proveniens

Säbylund, Närke.