173
983764

SKÅL, lergods med lysterdekor, höjd ca 10,5 cm, Persien/Iran 1100-1200-tal.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris

Invändig dekor av fåglar och kalligrafi. Utvändig dekor av nischer med figurer samt bordyrer.

Lagningar, kompletteringar.

Proveniens

Bukowskis Internationella vårauktion 2005, katalognummer 1186.