174
983765

FIGURIN, DROMEDAR, lergods med lysterdekor, höjd ca 17 cm, Persien/Iran 1100-1200-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Rik dekor av ridande och sittande figurer samt vegetativa bordyrer.

Lagningar, kompletteringar.

Proveniens

Bukowskis Internationella vårauktion 2005, katalognummer 1186.