Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
175
987159

SKÅL, lergods med vit engobe och underglasyrblå dekor, diameter ca 10 cm, Keshan, Persien/Iran tidigt 1200-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Dekor av blå ränder. Etui medföljer. Jämför en mugg i Victoria & Alberts samlingar, London.

Glasyrsprickor.

Proveniens

Ur Gustav och Herman Lindbergs samling.

Jämför Lane, Arthur: Early Islamic Pottery, London/Glasgow 1965, plansch 90 A.