175
987159

SKÅL, lergods med vit engobe och underglasyrblå dekor, diameter ca 10 cm, Keshan, Persien/Iran tidigt 1200-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Dekor av blå ränder. Etui medföljer. Jämför en mugg i Victoria & Alberts samlingar, London.

Glasyrsprickor.

Proveniens

Ur Gustav och Herman Lindbergs samling.

Jämför Lane, Arthur: Early Islamic Pottery, London/Glasgow 1965, plansch 90 A.