Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
185
968330

VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 299,5 x 212,5 cm, signerad FOVRUIERES, DELANRIEVE.M.R.DABUSSON, Aubusson 1600-tal.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 780 - 8 720 EUR
7 760 - 9 980 USD
Klubbat pris

”Le Mariage de la Vierge”. Stor polykrom palatsscen med ett bibliskt motiv. Bordyr med akantusranka med blommor, i nedre hörnen vapensköld, i övre hörnen medaljong med monogram. Överst i mitten en oktogon med Maria och Jesusbarnet. Ull och silke. Fodrad.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar, skador, bristningar.

Proveniens

Inköpt i Paris på 1950-talet av nuvarande ägarens far.