Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
191
975194

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 80 000 SEK
4 850 - 7 750 EUR
5 540 - 8 870 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Nejlikan grön", gobelängteknik, ca 276,5 x 214,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1950.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 79; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 152.