192
967897

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Tånga blå, variant", gobelängteknik, ca 259 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955. Denna matta specialbeställdes med färgerna rött, rosa och gult i vissa detaljer. (Unik).

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, en långsida med skador, en kortsida skadad och med missfärgning. Ställvis skadade fransar, många saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 69; Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 11; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 154-155.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).