193
969589

MATTA, gobelängteknik, ca 273,5 x 203,5 cm, signerad B (Bohusslöjd).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Komponerad av Ingalill Sjöblom 1958. Rader av valv i olika bruna, blå, gröna, gula och ljusröda nyanser.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, många saknas.