SALONGSBORD, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Fanerat med kungsträ. Rektangulär form på svängd ben. Skinnklädd skiva. I en kortsarg låda. Beslag av förgylld mässing. Längd 68,5, bredd 40,5, höjd 69 cm.
Fanerlagningar. Läderskivan med fläckar.
×
Logga in
Kunde inte logga in