237
986403

DESSERTALLRIKAR, två stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Märkta EII för Katarina den Storas tid. Målad polykrom dekor av blomsterbukett, genombrutet bräm. Diameter 24 cm.

Förgyllningen med slitage.

Proveniens