962352

249. BRUNO LILJEFORS, "Steglitsor".

Signerad Bruno Liljefors och daterad -88. Olja på pannå 27 x 36 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 475, "Internationella höstauktionen", 30 okt 1990, kat nr 74; J.E. Safra Collection (förvärvad på ovanstående auktion).

Utropspris
1 500 000 - 1 800 000 SEK/151 210 - 181 452 EUR
Klubbat pris
2 300 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Förtydligande/tillägg till den kortfattade informationen i den tryckta katalogen: Införselmoms tillkommer på klubbat pris. För ytterligare information vänligen kontakta kundservice, alternativt +46 8-614 08 00.

Införselmoms

Allan Ellenius, "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 1996, avbildad helsida i färg sid 40.

Övrigt

"Steglitsor" är ett utsökt exempel på Bruno Liljefors måleri när det är som bäst. De små, raffinerade samt intima naturutsnitt som härrör från 1880-talets produktion tillhör också konstnärens mest älskade samt eftertraktade verk. I dessa djärvt beskurna kompositioner går konstnären oerhört nära inpå motiven vilka avbildar den uppländska naturens varierade djurliv. Kompositionsmodellen bär tydliga spår av influenser från samtida franskt måleri samt, inte minst, de japanska träsnitt vilka var "à la mode" under 1880-talet, även om Liljefors själv förnekade att han någonsin studerat japansk konst.

När han återger dessa sin hemtrakts skogsbackar, åkrar och vidsträckta ängar med deras kryllande djurliv, väljer han emellertid "branta" perspektiv samt överraskande asymmetriska vinklingar, med blommor, grässtrån eller, som i katalognumret, tistlar (vars kalligrafiska återgivning minner om asiatisk konst...) med ett par steglitsor alldeles i förgrunden.

Den framstående kännaren av Liljefors konstnärskap, professorn i konstvetenskap Allan Ellenius har skrivit följande om "Steglitsor" i sin bok "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 1996:

"De färgrika fåglarnas klängande i vinterns tistelbestånd tillhörde naturmålarens upplevelser vid stadsgränsen. Utseendet och det karakteristiska lätet -namnet är onomatopoetiskt- gjorde länge steglitsor eftersökta som burfåglar, i bildkonsten kunde de få symboliska betydelser. Den här bilden är en studie i beteenden men också en genomtänkt komposition som utnyttjar motivets koloristiska möjligheter".

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto